Δημοσιεύθηκε στην Δράσεις, Νέα-ανακοινώσεις

Πανελλήνια Ημέρα Φιλοζωίας

Η 4Η Απριλίου καθιερώθηκε από το Υ.ΠΑΙ.Θ.Α. ως Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας στα σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, με σκοπό  την ευαισθητοποίηση, την ανάπτυξη της φιλοζωίας και την υπεύθυνη κηδεμονία ζώου συντροφιάς από τους/τις μαθητές/τριες. Στο πλαίσιο αυτό, υλοποιήθηκε σχετική δράση στη σχολική μας μονάδα.

Ειδικότερα, την Πέμπτη 4 Απριλίου 2024, στην αίθουσα του 3ου τμήματος του Νηπιαγωγείου μας ,  ο Κτηνίατρος και Γονέας μαθητή του Νηπιαγωγείου μας, κ. Χατζησαλάτας Αντρέας, με κατανοητό και παραστατικό λόγο ενημέρωσε όλους τους μαθητές σχετικά με τα αδέσποτα ζώα, δίνοντας  ένα μήνυμα για το τι είναι αυτό που πρέπει να κάνουμε όλοι, έτσι ώστε να συνειδητοποιήσουμε τη σχέση μας με τα αδέσποτα ζώα. «Ο κόσμος είναι για όλους μας. Ο Θεός έπλασε τη φύση για όλους μας. Δεν είμαστε μόνο οι άνθρωποι επάνω στη γη. Πρέπει να μάθουμε να σεβόμαστε τα ζώα, τη φύση και όποιο πλάσμα υπάρχει πάνω σ’ αυτήν. Να μάθουμε να ζούμε με τα ζώα».

Συντάκτης:

Δημόσιο Νηπιαγωγείο στη Βέροια.