Δημοσιεύθηκε στην Δράσεις, Νέα-ανακοινώσεις

Τρίγωνα…..κάλαντα

Το ταξίδι στον κόσμο των Χριστουγέννων ξεκίνησε…..Οι μαθητές/τριες στόλισαν το χριστουγεννιάτικο δέντρο

Άκουσαν χριστουγεννιάτικες μελωδίες από όλο τον κόσμο και έμαθαν χριστουγεννιάτικα τραγούδια και κάλαντα. Οι νηπιαγωγοί παρουσίασαν ιστορίες από την Βίβλο για την ιστορία της Γέννησης του Χριστού και οι μαθητές/τριες γνώρισαν τα ήθη και τα έθιμα των Χριστουγέννων, της Πρωτοχρονιάς και των Θεοφανείων μέσα από λογοτεχνικά κείμενα και ιστορίες, ταινίες, έργα τέχνης.

Έγιναν εικαστικά εργαστήρια για τις χριστουγεννιάτικες κατασκευές (ατομικές – ομαδικές). Οι μαθητές/τριες έμαθαν το ρόλο τους, συνεργάστηκαν με τους/τις συμμαθητές/τριές τους, αλλά και με μαθητές/τριες άλλων τμημάτων.

Ο κ. Ρογάρης με την κιθάρα του μας συνόδευσε στα χριστουγεννιάτικα τραγούδια δίνοντας μία άλλη διάσταση, πιο γιορτινή  ….

Ψάλλαμε τα κάλαντα, στη Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη , στον Δήμαρχο της πόλης μας κ. Βοργιατζίδη, στην Δ/ντρια Π.Ε. κ.Γώτη , στη Σ.Ε. Προσχολικής Αγωγής κ. Λαζαρίδου, και στη συνέχεια στο εμπορικό κέντρο της πόλης μας.

……..και δεν ξεχάσαμε να ταχυδρομήσουμε και το γράμμα μας στον Αι-Βασίλη…..

Συντάκτης:

Δημόσιο Νηπιαγωγείο στη Βέροια.